Брекети чи пластинки ?
Щоб виправити незначні порушення прикусу, рекомендується застосовувати не брекети, а пластинки для вирівнювання зубного ряду. Особливо ефективно встановлювати їх у дитячому віці.
Різновиди пластинок для зубів
Незнімні
Ці пластинки кріпляться на зовнішній стороні зубів і виглядають як своєрідна система замочков. Через ці замочки пропускається металева дуга, яка коригується залежно від стану зубів. Такі платівки найбільше схожі на брекети і можуть коригувати прикус як дітей, так і дорослих.
Знімні
Знімні пластинки дещо простіше, ніж попередня конструкція. Вони робляться з високоякісної пластмаси і кріпляться на металеві гачки. Найчастіше такі пластинки застосовуються для корекції прикусу дітей або підлітків. Іноді в конструкцію додають гвинти або додаткові пружини, якщо дефекти прикусу досить серйозні.
Головна перевага знімних ортодонтичних конструкцій в тому, що їх можна регулярно знімати при необхідності. Однак використовувати їх можна тільки для корекції незначних порушень, а у дорослих вони взагалі неефективні.
Різниця між знімними і незнімними пластинками :
- Незнімні конструкції коштують дорожче, але роблять більш істотний ефект;
- Пластини знімні можна витягати коли завгодно, на відміну від незнімних;
- Знімні скоби неефективні при серйозних проблемахю.
Встановлювати пластинку можна і на молочні зуби, хоча тут потрібен особливий контроль лікаря, так як після випадання молочних зубів часто потрібна корекція конструкції.
Що краще — брекети або пластинки?
Раніше ортодонтичні пластинки були єдиною конструкцією для вирівнювання прикусу, тому їх ставили в будь-якому випадку. Коли з'явилися брекети, пластинки перестали ставити підліткам після 15 або 16 років, так як вони були менш ефективні. Тобто можна говорити про те, що пластинки ставлять на зуби дітей, а брекети — дорослим. Однак це не зовсім вірно, так як рішення про установку брекетів або пластинок приймає сам стоматолог.
Таким чином, питання про те, яка з цих систем краще, не зовсім правильний. У дитячому віці і для виправлення незначних дефектів можна застосовувати пластинки, а ось дорослим для серйозних проблем з прикусом краще все ж зупинити свою увагу на брекетах.
Як довго носити пластинки на зубах
Як і у випадку з брекетами, час носіння пластинок на зубах визначається індивідуально для кожного пацієнта. Якщо брати середнє значення, то пластинки носяться один-два роки, а потім слідує період закріплення результату з носінням ретейнера. У дітей, зуби яких ще формуються, пластинки змінюються кожні півроку-рік, щоб досягти максимального ефективного результату. У кожному разі, термін носіння залежить від ступеня вираженості патології прикусу.
Як доглядати за пластинками на зубах
Мова в цьому розділі йде про догляд за знімними пластинками, так як догляд за незнімними — це проста ретельна чистка зубів.
Оскільки пластинки часто носять діти, батькам дуже важливо стежити, щоб дитина одягали пластинки на ніч, інакше лікувальний ефект буде втрачений і зуби просто повернутись назад, в неправильне положення.
Також дуже важливо доглядати за пластинками, щоб вони не стали джерелом карієсу та інших хвороб. На пластинці зрозуміло, накопичується зубний наліт, так що дуже важливо ретельно чистити як зуби, так і саму пластинку.
Для чищення пластинки потрібно використовувати спеціальний гель. Один такий гель слід використовувати кожен день, а інший, більш потужний — для очищення один раз на тиждень. Щоб дізнатися, якими засобами потрібно користуватися для догляду за пластинами, слід звернутися до свого лікуючого ортодонта.
Чистити пластинку можна тільки спеціальною зубною щіткою з м'якою щетиною, щоб ні в якому разі не пошкодити пластинку.
Раз на тиждень рекомендується на ніч заливати пластинку в контейнері спеціальними чистячим концентратом, щоб ретельно продезінфікувати її.
Коли очищення буде закінчене, на гвинт пластини наноситься крапля рослинної олії. Після цього гвинт повертається спочатку за годинниковою стрілкою, а потім проти на ту ж відстань. Повертати гвинт далі не рекомендується, щоб заздалегідь не активувати пристрій. Масло потрібно наносити для того, щоб не дати гвинту застоятися.
Грунтовно чистити пластину рекомендується до походу до ортодонта.
Під час прийому їжі пластину обов'язково потрібно знімати, так як це не дозволить їй забруднитися і не дасть утворитися карієсу.
Пластини після зняття брекетів
Навіть після закінчення тривалого лікування брекетами є ризик, що після зняття конструкції зуби знову повернуться до неправильного положення. Щоб подібного не сталося, і не довелося проводити лікування повторно, стоматологи встановлюють спеціальний ретенційний період.
У цей період, який інколи триває навіть в два рази довше, ніж саме лікування, закріплюється результат ортодонтичної корекції. Однак минає ретенційний період все ж легше.
Для того щоб закріпити результат, стоматологи часто використовують платівку-ретейнер, яка найчастіше буває саме знімною. Втім, останнім часом замість пластинок частіше встановлюють спеціальні незнімні капи. Це робиться тому, що капи виготовляються більш автоматизовано, а пластинки виготовляються вручну, так що є ймовірність помилки при виготовленні.