Види зубів

Не всі зуби володіють однаковою будовою. Залежно від форми і свого розташування зуби постійного прикусу, тобто виросли після випадання молочних зубів, діляться на чотири різновиди: різці, ікла, премоляри і моляри. На одній половині верхньої щелепи розташовується два різця, один ікло, два премоляра і три моляра, причому третій — це зуб мудрості, який виростає пізніше всіх. Друга половина верхньої щелепи симетрична першої, а верхня щелепа в плані розташування зубів ідентична нижньої.

Різці

Різці — це зуби, розташовані в самій середині зубного ряду, тому їх ще називають передніми (фронтальними) зубами. Головні особливості різців — це одиночний корінь, трохи сплощена коронка і спеціальний різальний край. Передня поверхня коронки злегка опукла, а задня трохи увігнута, з кількома бугорочки у шийки зуба. У верхніх центральних різців коронка найбільша, а у нижніх центральних — найменша.

Головна функція різців — це відкушування їжі. Вони є найслабшими зубами, так що не здатні витримати велику жувальну і будь-яку іншу нагрузку, зате їх будова дозволяє найефективніше відривати шматки їжі.
Ікла

Ікла — це чотири зуба, по два в кожному зубному ряду, розташовані по кутах зубних дуг. Основна функція іклів — це відрив більш щільних і твердих частин їжі, коли потрібно більше застосування сили та ікла не справляються з роботою.

Потужність коронки ікла більше, ніж у різців, а по всьому ріжучому краю розташовується добре розвинений бугор. Ікло має єдиний корінь, зате він відрізняється великою довжиною і потужністю. За рахунок такого сильного кореня і коронки, а також завдяки зручному розташуванню зубної дуги, ікло є найстабільнішим зубом з усіх.

Премоляри

Таку назву носять найменші корінні зуби, розташовані відразу за іклами і кілька на них схожі. У цих зубів є два спеціальних бугра, призначені для захоплення і розривання їжі. На відміну від іклів, поверхня цих зубів більш широка, за рахунок чого ними можна пережовувати їжу. Коронка премолярів призматична, а корінь у них один. Тільки у верхнього першого премоляра коренів два. У молочному прикусі премолярів немає.

Моляри

Моляри — це найбільші зуби в зубному ряду. Вони розташовуються за премолярами в кількості трьох штук на кожній половині зубної дуги. Третій моляр — зуб мудрості — може бути відсутнім, так як він виростає вже в дорослому віці, а іноді не виростає зовсім. Головна функція молярів — це розтирання і подрібнення їжі, для чого потрібно докласти особливо великі зусилля. Коронка у молярів дуже велика, з великою за площею жувальною поверхнею і з 3-5-ю горбиками. У верхніх молярів по три кореня, а у нижніх — всього по два.

Величина молярів поступово убуває від першого до третьому, також зменшується жувальна поверхня і довжина коренів. Треті моляри верхньої та нижньої щелепи часто знаходяться настільки близько один до одного, що можуть зростися.

У разі аномалій зубного ряду або деяких дефектів прикусу які-небудь зуби можуть бути відсутні. Найчастіше це трапляється з молярами або премолярами. Але в нормальному стані у людини 28 або 32 зуба — залежно від того, зросли у нього вже зуби мудрості.
  • 0

  • 0

Комментариев нет

Только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут оставлять комментарии.