Проблеми переслідують

І ще одна проблемка, на цей раз із брекетом, трапилась нещодавно.
Щодалі – тим гірше. Я трохи порушила обмеження. З’їла один волоський горіх, зовсім не твердий, а потім пішла чистити зуби і дивлюсь – брекет рухається за щіткою. То вправо, то вліво, то вліво, то вправо…
Виглядає це приблизно так:

Трохи перелякалась, адже мій лікар був не впевнений у даті наступної корекції і могла піти на курси. А я ж не можу з відламаним брекетом ходити. Він заважає і їсти, й чистити зуби. А найгірше – той зуб вже відстає від своїх братців. Він позаду, а всі – попереду. Дивно те, що він не відпав від дуги, а відклеївся від самого зуба, резинки ж міцно тримали його на дузі. А я боялася його загубити, бо минулі страхи не давали спокою – комусь там брекети доклеювали за дві тисячі… я не знала, скільки це мені коштуватиме, але мені ясно сказали «Втрачена й зіпсована апаратура відновлюється за рахунок пацієнта».
Потім я порадилась з мамою, що вона думає, чи варто дзвонити лікарю. Адже це вихідний був і ортодонт мав цілковите право відпочивати. Та все-таки вирішили – дзвонити. Ну а що робити? Не чекати ж дійсно наступної корекції.
Та я ніяк не могла додзвонитися, доведеться чекати буднів – у вихідні лікар просто не бере слухавку (так ми вирішили). Та через пару годин мій ортодонт передзвонила і спитала, що сталося. Після того, як я розповіла, назначили підклейку, правда, тільки через 4 дні був вільний час. Я вже трохи заспокоїлась, підклейка в нас безкоштовна, а корекція відбудеться за розкладом.
Думаю, добре, що мій лікар передзвонив, тому що знаю багато таких людей, котрі дуже цінять свій час і недооцінюють час пацієнта. Адже для мене час, коли брекет висить на дузі і не впливає на зуб, просто даремно втрачений. І за ті декілька днів, що він знаходився без брегета, він вже помітно нахилився зовсім не в той бік.
Зараз хочеться вже радіти, бо зовсім скоро брекет поставлять на місце і дорогоцінний час буде правильно використаний.
Даю собі слово, що постараюсь менше порушувати заборони на їжу. До речі, наступного разу напишу про поради щодо раціону. Звісно, досвідчені брекетоносці знають, що можна, а чого не можна. Але хтось, хто робить перші кроки мені подякує…
Гарного всім дня)
  • ,

Перш ніж йти до ортодонта


Встановлення брекетів, або встановлення ортодонтичної пластини, як в нашому випадку, це доволі серйозний крок, який вимагає від носія або батьків такого ж відношення. Зараз, через майже два місяці після того як нашому сину встановили ортодонтичну пластину, я бачу яка відповідальність лягає на нас.

Але сьогодні не про це, сьогодні хочу сказати кілька слів про перші кроки, а саме: як потрібно готуватись до відвідування ортодонта. На мою думку найважливішими є перші два візити, саме на них необхідно задати та отримати відповідь на максимальну кількість запитань.

Звісно, тримати все в голові дуже важко, можу сперечатись з ким завгодно, що від хвилювання ви забудете відразу половину того що хотіли раніше запитати. Тому щоб цього уникнути — готуйтесь до візиту.

Що я маю на увазі. Перш за все, підготуйте листок паперу, ручку, а ще краще — блокнот, який повинен лежати у вас на видному місці. Як тільки у вас виникло питання по ортодонтичній пластині чи брекетам, відразу записуйте його до блокноту. Навіть якщо питання вам здається дивним, всеодно його варто записати. Якщо запитання виникло не вдома, а наприклад на работі, запишіть його на листок та заховайте його в кишеню, щоб не загубити. Вдома це питання перепишіть до блокноту.

Починати записувати питання необхідно заздалегідь, як мінімум за кілька днів до дати візиту. Записуйте всі запитання — запитання які виникли у вас, у чоловіка/дружини, якщо встановлюєте пластину/брекети для дитини — питання від неї теж занотовуйте. Навіть якщо запитання вам здається дивним, всеодно запишіть його, можливо воно якраз таки важливе.

Ну і звісно, не забудьте взяти з собою цей список запитань на перший візит до лікаря.
  • ,

Чому саме ортодонтична пластина?


Як тільки ми стикнулись з ситуацією, що в дитини почали нерівно рости зуби, відразу збагнули що з цим треба щось робити. Першим етапом на цьому нелегкому шляху була ортодонтична шина. Візуально вона дуже схожа на боксерську капу, її дитина носила дві години вдень, а також тримала в роті цілу ніч.

Від цієї капи ми отримали хороші результати, курс тривав 6 місяців. Саме тоді стало зрозуміло, що нові технології в області ортодонтології є хорошою справою та вони допомагають.

І ось починаючи з 8-ми років звернули увагу, що в сина не рівно ростуть зуби, звернулись до ортодонта, який і запропонував нам ортодонтичну пластину. Відверто кажучи, ми думали що нам встановлять брекети, але як виявилось, їх краще використовувати після 13-річного віку. Якщо ставити їх раніше, можливі різноманітні ускладнення — так сказав лікар.

Звісно, ми живемо в інформаційному просторі, тому я заліз в Інтернет, перечитав інформацію з цього приводу, сказані лікарем слова підтвердились.

Ще один момент — ми розпитали всіх своїх знайомих, дітям яких встановлювали також ортодонтичну пластину. Жоден з батьків нічого поганого про цей пристрій не говорив. Через два під'їзди від нас живе знайома сім'я, де хлопчику також поставили пластину. Через 8 місяців пристрій зняли, так як він на всі 100% виконав всі поставлені перед ним завдання.

Звісно, як батьків нам різала інформація про різноманітні складнощі, які виникають під час використання ортодонтичної пластини. Але ми розуміли, що без певних жертв не отримаємо того результату, якого очікуємо.

На сьогоднішній день ми носимо пластину майже два місяці, вже навіть неозброєним оком видно позитивні зміни, які відбуваються з зубним рядом сина.
  • ,

Якщо зняти пластину - що буде?


Як я вже писав раніше в своїх постах, ми встановили ортодонтичну пластину для нашого дев'ятирічного сина. Основна мета такого кроку — вирівняти верхній зубний ряд. Власне в цьому напрямку ми й рухаємось планомірно. Причому розширення верхньої щелепи проходить доволі інтенсивно, вже через три тижні носіння пластини між зубами почали з'являтись щілини. Тобто, щелепа поступово розходиться, а значить є прогрес.

Але сьогодні не про це. З моменту встановлення пластини мене цікавило питання — якщо її зняти, як швидко все повернеться на своє місце? Скільки потрібно молодим кісткам часу, щоб стати в те місце, з якого було дано старт змінам?

Звісно, ніхто пластини не знімає, адже ми розуміємо, що певний час пройдено, що вже є певні результати. Тому повернення назад неможливе.

А ось недавно сталась подія, яка наштовхнула мене на цікаві роздуми. Все трапилось на різдвяні свята, точніше на старий Новий рік. Син захотів пройтись по сусідах посівати, хто не в курсі, є така традиція. Під час посівання хлопчик говорить певні слова, з пластиною в роті вони виходять не зовсім чіткі, тому син попросив дозволу на ці дві години зняти пластину.

Через дві з половиною години він повернувся додому і відразу вставив до рота пластину і… сказав що в роті відчув страшний дискомфорт. За словами сина пластина стала дуже велика, він звикав до неї десь цілу годину.

Тобто, організму достатньо декількох годин щоб почати відновлювати статус-кво, вже за кілька годин розширена щелепа почала повертатись у вихідне положення. Тому якщо вам потрібен результат від носіння ортодонтичної пластини, носіть її постійно та виконуйте всі інструкції лікаря.

Другий візит до хірурга. Прощання.

Добрий день. Тепер я готова поділитися з вами другою частиною моєї історії. Нарешті ви дочекалися продовження оповіді про мій другий візит у клініку на операцію з видалення вісімок.
Наш хірург дуже добра людина. Коли ми нарешті потрапили до нього, було вже о пів на шосту. Та він не зважав на наше запізнення, сказав, що з будь-ким може трапитися. Він був явно втомлений, та пацієнт – перш за все. Спитав мене як почуває себе рана, чи не болить. Потім спитав чи готова я до операції. А мені що, я вже довіряла цій людині, і я була готова.
А потім знову: укол, укол, посидіти трохи. Ще укол. Не крутиться голова, все нормально? Тоді починаємо. Розрізати ясна, відшукати зуб, відрізати зайві ясна, збити покриття з зуба, почати відколупувати його. Не виходить? Тоді попиляти. Бор-машинка працює, симпатичний асистент тримає якоюсь металевою штукою мою щоку (можливо, це називається тримач), а хірург — свердлить.
Мені тоді було якось майже весело, не знаю, може, це так знеболювальне діє??)
Хочу розповісти вам про атмосферу. Якщо першого разу вона була напруженою, чи мені так здалося, то вдруге вона була легкою, навіть – веселою! Можливо, вперше мені було некомфортно тому, що то було вперше і, як мені сказали – випадок складний – зуб дуже глибоко сидів і довго прийшлось пиляти, навіть до сліз дійшло. Але я стійко сиділа і ридала, хоча не від болю, мабуть, від напруги.
А тепер лікар жартував, був уважний до мене(хоча я впевнена, що так було і тоді, але я була занадто збентежена, щоб помітити це). Загалом, він підтримував мене і себе.
І цього разу все пройшло легше. Хірург витратив менше часу, а я – менше нервів. Тільки от зашивав він рану тепер не нитками, що розчиняються, а звичайними. Бо в перший раз рана швидко розійшлась. Повертаючись додому, я нормально йшла. А минулого разу ледь-ледь. Я навіть ввечері спокусилася на шматочок їжі, а точніше – на тортик. А що? У мене був стрес, маю право)
Загалом, і загоєння проходило швидше. Тільки-от, коли зняли шви, одна ранка так і залишилася. І досі ще заживає. Лікар трохи занадто відрізав ясна і от тепер вони потроху виростають. Та я йому все одно вдячна.
Цим повідомленням я хотіла до вас донести таку просту і потрібну істину: гарний лікар – найважливіше. Сподіваюсь, якщо когось і чекають в житті операції, то кожен знайде собі гідного лікаря.
  • ,

Незручності від ортодонтичної пластини


Кожен, хто планує поставити собі ортодонтичну пластину, повинен розуміти на що він йде, які незручності та труднощі чекають його на шляху. Цей пристрій два місяці тому встановили для нашого сина (9 років), навіть за цей короткий час ми відчули яка відповідальність лежить на нас як на батьках, а також які треба прикладати зусилля, щоб від пластинки отримати переваги.

Перш за все, ортодонтична пластина вимагає від носія, а також від батьків, якщо її встановили для дитини, дисципліни. Адже необхідно регулярно притримуватись певних правил, інструкцій, не порушувати їх. Або зводити ці порушення до мінімуму.

Наприклад, встановивши ортодонтичну пластину необхідно притримуватись жорстких правил гігієни порожнини рота. Після кожного прийому їжі, після кожного перекусу потрібно чистити зуби. В ідеалі робити це з використанням пасти, якщо такої можливості нема, необхідно зуби чистите зубної щіткою без пасти. Крім цього чиститься й сама пластина. Зрозуміло, це робити необхідно, адже якщо залишити в роті залишки їжі, вони заб'ються під пластину та стануть хорошим грунтом для розвитку бактерій. При ігноруванні правил гігієни зуби можуть швидко уразитись карієсом.

Ще одна велика незручність, яку треба прийняти та жити з нею на період носіння ортодонтичної пластинки. Цей пристрій носиться весь час, цілодобово, знімається тільки коли його необхідно почистити після їжі. В більшості випадків саму пластину не видно, але видно сталеві дуги, особливо при посмішці. Через присутність інородного тіла в ротовій порожнині змінюється дикція, на період носіння пристрою вона не буде аж ніяк ідеальною.

Але не дивлячись на це радує те, що в більшості випадків пластина допомагає та приносить свої плоди.
  • ,

Перші результати


Коли ми перший раз прийшли з сином на прийом до ортодонта, то він нам заявив, що ортодонтичну пластину прийдеться носити як мінімум пів року, а як максимум цілий рік. З цього я зробив висновок, що дія пластини доволі повільна. Мої здогадки підтвердила рекомендація лікаря, що підкручувати механізм пластини необхідно один раз на тиждень.

Тому на якісь візуальні зміни в зубному ряду нашого сина, а саме йому встановили пластину, ми передбачали побачити як мінімум через декілька місяців. Йшов тиждень, йшов другий, ми притримувались всіх рекомендацій — регулярно чистили зуби та пластину, підкручували механізм.

І ось через два тижні я звернув увагу, що у сина між передніми різцями з'явилась щілина. Хоча вже її не було як мінімум рік, після того як остаточно виросли постійні передні зуби.

Ми почали слідкувати за цієї щілиною, з кожним новим підкручуванням механізму ортодонтичної пластини вона ставала ширшою. Звісно, розширення проходилось поступово, але воно відбувалось. Після цього ми почали дивитись на зуби, на їх розташування, воно теж змінилось і зміни пройшли в кращу сторону.

Тепер ми сподіваємось, що можливо сину буде не потрібно носити ортодонтичну пластину цілий рік, можливо зміни підуть швидше і він зможе позбутись пристрою вже через 6 місяців. Але якщо буде необхідність носити її більше — будемо носити.

Ми з великим нетерпінням чекаємо наступного візиту до ортодонта, нам цікаво що він скаже про перебіг лікування. Сподіваємось що він скаже — у вас все чудово, у вас явний прогрес, причому в дуже хорошу сторону. Сподіваємось )
  • ,

Дисципліна та самодисципліна


Коли ми як батьки стикнулись з необхідністю встановлення для нашого дев'ятирічного сина ортодонтичної пластини, ми розуміли що без дисципліни не досягнемо необхідного результату. Тобто, без її відсутності ми зможемо вирівняти зубний ряд, але якість зубів при цьому погіршиться.

Що я маю на увазі? Ну наприклад, ортодонтична пластина вимагає серйозної уваги до гігієни, необхідно після кожної їжі чистити зуби. Якщо цього не робити, тоді залишки страв почнуть поступово псувати зубну емаль. Тобто, без дисципліни та чіткого виконання всіх вимог нічого не вийде.

Саме тому ще до виготовлення та встановлення пластинки ми почали готувати дитину до змін. Сину пояснювали, що йому незабаром потрібно бути уважним, йому прийдеться дуже часто користуватись зубною щіткою, пастою. Також ми пояснювали, що він не зможе при кожній нагоді щось класти до рота, адже це автоматично вимагатиме чергового чищення зубів.

І от коли пластинка була встановлена, ми перейшли від теорії до практики. Не скажу що це було просто, але не так й вже складно. Звісно, без уваги батьків діти не будуть дуже уважними, необхідно весь час нагадувати про чищення зубів, слідкувати за дотриманням плану по підкручуванню пластинки.

Тобто, в нашому випадку дисципліна та самодисципліна відноситься в основному не стільки до дитини, скільки до нас як до батьків. Хоча я часто стикаюсь з ситуацією, коли я нагадую сину про те що він повинен почистити зуби, а він вже це зробив. Все це можна порівняти з висловом з однієї азійської приказки, що дорогу осилить той, хто йде цією дорогою. Це дійсно правда.

Що таке зубний камінь? Ваша "маленька" проблема

Привіт, нещодавно мій лікар-ортодонт попередив мене про небезпеку утворення зубного каменю.
Завдяки своїй цікавості, я дізналась про цю «маленьку» проблему багато цікавого і хочу з вами поділитися.
Зубний камінь це зубний наліт, який внаслідок недбалого чищення затвердів. Він дуже помітний на зубах, адже досить темний, тому що до його складу входять залишки їжі, відмерлі клітини ротової порожнини, бактерії мікрофлори ротової порожнини, а також — солі фосфору, заліза та кальцію.
На першій стадії утворення зубний камінь – всього лишень м'який зубний наліт, що виник внаслідок залишку їжі, діяльності бактерій і ротового слизу, який поєднує усе це в тверду масу. Часто зубний камінь починає з'являється в підлітків, при поганій гігієні він поширюється на більшість зубів і призводить щонайменше до закомплексованості, а якнайбільше – до проблем із здоров’ям (читайте далі).
Зазвичай зубний камінь утворюється в дітей, що «забувають» почистити зуби на ніч, адже в цей час на залишках їжі активно розмножуються бактерії, я слина густішає (адже вночі запас води не поповнюється) і створює платформу для каменю. Найчастіше камінь може створюватись в місцях природнього скупчення м'якого зубного нальоту (на ділянках зубів, де немає самоочищення при пережовуванні їжі). Потім залишки їжі поєднуються з мінеральними компонентами, що призводить до утворення твердої маси. Тривалість процесу утворення каменів приблизно півроку (від 4 до 6 місяців).
Можливі причини виникнення зубного каменю:
Нерегулярне або неправильне чищення зубів;
М’яка їжа переважає в раціоні над твердою;
Внаслідок часткової втрати зубів або болю в тій чи іншій частині щелепи порушується природній процес жування (наприклад пацієнт починає жувати переважно однією частиною щелепи);
Вибір більш дешевих, а отже — неякісних зубних щіток або використання прострочених паст (чи таких, що унеможливлюють очищення зубної порожнини);
Порушення обміну речовин у пацієнта, наприклад сольового;
Також жертвами зубних каменів можуть стати пацієнти, що носять спеціальні ортодонтичні конструкції. Тобто починаючи з людей підліткового віку, які носять пластинки, брекети і закінчуючи людьми, що носять вставну щелепу.
Симптоми наявності каменю:
Якщо вас турбує свербіж ясен, кровоточивість, неприємний запах із рота, то вам краще звернутися до стоматолога за консультацією, адже це перші прояви зубного каменю. Зубний камінь, збільшуючись, проникає вглиб ясен, поступово відшаровує ясна та зумовлює парадонтит – хворобу, що передує пародонтозу. Якщо власник зубного каменю не звернеться вчасно до лікаря, зуби почнуть хитатися. Очно камінь можна виявити як темні плями, що можуть поглиблюватися і в ясна (зазвичай трапляються з внутрішньої сторони рот. порожнини, але рідко — ззовні).
Профілактика:
Щоб не допустити утворення зубного каменю необхідно регулярно і правильно чистити зуби – ретельно вичищайте як зовнішню, так і внутрішню частини ротової порожнини. Раджу використовувати якісні щітки та пасти. Також необхідно регулярно відвідувати стоматолога, який виявить можливу загрозу. Ще можна використовувати ополіскувачі для порожнини рота, хоча щітка краще очищує від нальоту.
Яккщо ви все-таки не впевнені, чи варто вам йти на чистку зубів і витрачати час на стоматолога, можете провести досить простий дослід – купіть в аптеці розчин Люголя і протріть ваткою, змоченою у ньому, зуби. Якщо у вас є зубний камінь і зубний наліт, то розчин зафарбує їх. Розчин нешкідливий для зубів, просто йод, що входить до його складу – антисептик. До того ж, якщо захворієте – залишок розчину допоможе позбавитися застуди. Та якщо ви виявили у себе зубний камінь, терміново зверніться до лікаря, бо парадонтит призводить до пародонтозу, а той – до випадіння зубів.
Сподіваюся, що ви ще раз переконалися в тому, що гігієна зубів – важлива справа, тож слідкуйте за зубами і чистьте зуби правильно!
  • ,

Ортодонтична пластина та однолітки


Встановлення ортодонтичної пластини автоматично встановлює для носія ряд різноманітних незручностей, які йому прийдеться долати протягом всього періоду носіння пристрою. Їх набагато легше долати в дорослому віці, а що робити коли тобі 9 років?

Саме про це ми думали з дружиною, коли вирішили поставити пластинку для свого дев'ятирічного сина. Більше всего нас турбувало питання як він буде себе почувати в соціумі і особливо в школі, у власному класі. Адже діти бувають різні, достатньо однієї жорстокої дитини в класі, яка виступить своєрідним каталізатором негативу. Така дитина може стати ложкою дьогтю, яка псує цілу бочку меду.

Одним словом, перед встановленням пластини ми готували сина морально до змін. В основному цим питанням займалась дружина.

І от настав день встановлення пластини, зробили це ми вранці, а через дві години син пішов до школи, так як він навчається в другу зміну. Відверто кажучи, я дуже хвилювався та чекав повернення дитини з уроків. Воно й зрозуміло чому виникли хвилювання, адже з встановленням пластини в сина змінилась дикція, він став шепеляти, коли посміхався, дріт виглядав на передніх зубах.

Але як виявилось, хвилювання були марними. Справа в тому, що ортодонтичні пластини, як і брекети, на сьогоднішній день дуже розповсюджена практика. Хтось в класі сина теж мав встановлювати пластину, хтось вже носив, тому це було сприйнято як щось буденне.

Аналогічна ситуація й з однолітками у дворі — у одного з них ортодонтична пластина була майже рік, тому він навіть сам з цікавістю розпитував про пристрій, про відчуття. Частина дітей майже не помітили пристрою, а можливо хтось й щось казав, намагався дражнити, але це тривало не довго.