Брекети: всі за і проти. Частина перша: "Чому це потрібно?"

Ставити брекети чи ні? Формулювання схоже на гамлетівське «бути чи не бути?». Не будемо залишати це питання риторичним.

Чому це потрібно?

Найбільш очевидна відповідь: результат – красива посмішка. Але не забуваймо про більш приземлені проблеми – утворення нальоту та каменю, карієс, порушення механіки жування та подальша втрата зубів. Задля наочності: при скупченні зубів з'являється багато місць, важкодоступних для зубної щітки. Наліт накопичується, утворює камінь, а від каменю до карієсу вже недалеко. У підсумку – лікування бормашиною чи втрата зуба. Перспектива не дуже весела. Що робити? Вирівнювати.

Ще одне «за». Нерівні зуби чи неправильний прикус призводять до деформацій обличчя. Не завжди, але буває. Після встановлення брекетів змінюється співвідношення щелеп, зникають недоліки і профіль виглядає більш привабливо. До того ж стає більш чіткою дикція.

Щодо рідкісної форми захворювань шийки зуба — клиноподібних дефектів. Вчені з'ясували, що невірний розподіл навантаження на зуби при жуванні (неправильний прикус) може призвести до виникнення тріщин у місці, де емаль є найтоншою, і стати причиною подальшої руйнації зубів. У результаті з'являються V-подібні дефекти в області шийки. Це не тільки естетично непривабливо, це ще й небезпечно виникненням пришийкового карієсу. Що робити? Вирівнювати.

Щодо витрат. Всі знають, що встановлення брекетів та їх обслуговування – недешева справа. Звідси очевидний плюс: незнайомці миттєво розуміють, що ви – заможна людина: є брекети, отже є гроші. Зустрічають, як знаєте, «по одежі». І ще перевага. ЗОЖ зараз – це тренд. Вирівнюєте зуби, отже слідкуєте за своїм здоров'ям. Вас поважають. Ви в тренді.

Ще кілька цікавинок: виявляється, багато людей на світі мріють поцілувати партнера з брекетами. Тож, чому би не задовольнити таку примху? Крім того, поцілунки для партнера з брекетами стають ніжнішими через острах ушкодження себе самого чи брекетів. Хочете менше «хардкору» та більше ніжності? Пробуйте «Мілку» або встановіть брекети! Звичайно, жарт. Але щось у цьому є.

Ну а тепер щодо недоліків, не буває на світі ідеальних речей, еге ж? Про це читайте в наступній статті 

Лігатурні і безлігатурні брекети - які краще і яка різниця між ними?


Сучасна стоматологія пропонує декілька видів брекет систем які застосовуються для випрямлення зубного ряду. Серед них найбільш поширеними вважаться лігатурні та безлігатурні брекети. Що таке лігатурні та безлігатурні брекети, яка між ними різниця і яка з систем краще?

Лігатурні брекети – це і є та сама нестаріюча класика, яка впродовж тривалого часу вирівнює пацієнтам неправильний прикус. Можна впевнено сказати, що лігатурна система є сама надійна, і, зрозуміло, сама дешева.
Що таке лігатура? Лігатура – це металева дуга що служить в системі звязуючою ланкою між замочками, які прикріплені до зубів спеціальним клеєм.

Окрім непривабливого естетичного вигляду, лігатурна система зобов’язує пацієнта часто відвідувати лікаря ортодонта, який повинен періодично коригувати апарат. Як правило, лігатурні брекети треба носити на протязі 2 років, а їх ціна не перевищує 5000 гривен за обидві щелепи.

Безлігатурні брекети- це сучасне досягнення ортодонтії. Така система прикріплюється до зубів спеціальними ковзними фіксаторами. В їх конструкції нема гострих кутів, вони тонкі і естетично більш привабливі, завдяки чому пацієнт швидко адаптується до системи і почувається більш комфортно. Ковзна система кріплення брекетів забезпечує саморегулювання, і в пацієнта відпадає необхідність часто відвідувати лікаря ортодонта.

Ефективність такої система більш висока, вона підходить для випадків різного рівня складності, а час лікування – мінімальний. Ціна на безлігатурні брекети відповідно більш висока и починається від 7000 гривень.

Висновок: лігатурні брекети не можна вважати більш ефективними. Тим не менш, у випадку, коли лікар вправно буде чередувати методи фіксації дуги активним і пасивним лігуванням, то лігатурна система брекетів вважається навіть якіснішою.

Рекомендації після зняття брекет-системи.


Найбажанішим моментом для пацієнтів з брекетами є день, коли їх знімуть. Але не забувайте, що на цьому лікування не закінчено. Адже, гарні і рівнесенькі зубки будуть намагатися повернутися в колишнє положення (особливо у дорослих пацієнтів).

Тож, для закріплення результатів лікування брекет-системою, треба продовжувати працювати над своєю усмішкою. Для цього використовуються спеціальні ортодонтичні пристрої:
— стаціонарні ретейнери;
— пластикові капи;
— пластини.

Пластини та капи треба надівати лише на певний час, призначений ортодонтом. Вони зорієнтовані на використання вдома, і краще під час сну. Зовсім інша справа з стаціонарними ретейнерами — вони фіксують зуби цілодобово, є абсолютно непомітними і майже не викликають дискомфорту.

Чи довго носити ретейнери?

Звісно, тривалість ретенційного періоду визначається по індивідуальним показникам. Але одне можна сказати з упевненістю — ретейнери треба носити довше, ніж брекети. Для збереження результатів після зняття брекет-системи, особливо важливим є використовувати ретейнери на нижній щелепі, так як вона є більш непостійною у порівнянні з верхнею.

Чи потрібен контроль лікаря?

Авжеж, лікування ретейнером має відбуватися під наглядом лікаря ортодонта. Так як він має контролювати стан прикусу, стежити за його динамікою. Бо, якщо пацієнт використовує капу чи пластину, але це не дає змоги стримати викривлення зубів, треба терміново змінювати тактику лікування і встановити дротяний стаціонарний ретейнер.

Дуже важливо одразу налаштуватися, що після зняття брекетів, лікування не закінчиться. Бо нехтування ретенційним періодом може призвести до рецидиву. І всі випробування за час вирівнювання брекетами стануть марними.

Абсолютные противопоказания для ношения брекетов

К сожалению, не всем разрешается применять брекеты. Противопоказания к ношению существуют относительные и абсолютные. Относительные предусматривают вероятность использования брекет-системы, если соблюдать определенные условия. А вот в случае с абсолютными противопоказаниями их носить уже не получится.
Абсолютные противопоказания
К абсолютным противопоказаниям относятся:
  • сердечно-сосудистые и иммунные заболевания;
  • неизлечимые либо сложно поддающиеся лечению онкологические заболевания;
  • туберкулез;
  • диабет;
  • наличие вредных привычек, таких как наркомания либо алкоголизм;
  • патологии костей;
  • болезни крови;
  • психические заболевания, которые с трудом поддаются лечению;
  • ВИЧ, венерические болезни;
  • эпилепсия;
  • и, естественно, отсутствие тех зубов, которые являются основными для фиксации брекет-системы.
Данные перечисленные противопоказания, к счастью, не возникают в рекомендуемом для установки брекетов возрасте.

В случае что с относительными, что с абсолютными противопоказаниями, стоматологу-ортопеду нужно обязательно ознакомиться с информацией, необходимой для лечения, прежде чем начинать исправлять неправильный прикус.

Кому потрібні брекети?

Звернення до ортодонта має одну тверду перевагу – покращення зовнішнього вигляду посмішки. Іноді єдиним засобом відновлення гарного стану зубів стають брекети. Тож, з якими проблемами треба звертатись до ортодонта за встановленням брекет-системи?

Скупчення — коли постійний зуб більший за вільне місце. Зовні це має вигляд ніби зубам не вистачає місця на щелепі, вони можуть буди викривлені або зміщені до купи.

Великі проміжки — між зубами занадто багато місця. Зустрічається коли постійний зуб менший за вільне місце. Трапляється якщо після випадіння тимчасових зубів новий занадто довго не ріс, тому сусідні зайняли його місце, а справжній «господар» випинається у бік бо не має змоги зайняти своє місце. Також виникає у випадку відсутності вільного місця, коли наявні зуби потрохи роздвигаються, аби заповнити вільне місце.

Перехресний прикус — зустрічається в передній частині щелепи і/або з боків. При цьому один чи декілька зубів розташовані не в загальній лінії, а з внутрішньої сторони. Коли щелепи стискаються, цей зуб не торкається інших, а ніби завернутий у внутрішню сторону. Ортодонти рекомендують встановлювати брекети якомога раніше, бо з часом деформується кісна тканина щелепи.

Невірний прикус — коли передня частина верхньої щелепи випинається вперед, а бічні сторони мають здавлену форму. В цьому випадку верхні зуби розташовані в нахліст і закривають нижні, а контакту між ними не має.
Виникає через непропорційне випадіння тимчасових зубів з передньої сторони аби через вади розвитку щелепи. В останньому випадку невірно могла сформуватись як вузька та витягнута верхня частина, так і нижня — здавлена і більш широка.

Випинання нижньої щелепи — нижні зуби видвинуті поперед верхніх. Виникає через недостатній розвиток верхньої щелепи і/або розростання нижньої. Випинання також може бути викликане загнутими верхніми різцями, які не дозволяють стулити щелепи без випячування нижньої щелепи назовні.

«Відкритий» прикус — недостатньо вертикальне положення зубів, якщо кілька зубів, за звичай з передньої сторони, не притискаються до нижніх. За деякими даними викликається через смоктання пальця, підпирання язиком або через нерівномірний ріст щелепи. Причини виникають у дитинстві, коли відбувається формування кісток, тому звертатись до лікаря бажано відразу після помічання недоліків розвитку.

Перші ознаки перелічених проблем проявляються ще в дитинстві, але звернутись за допомогою можна і у зрілому віці. Застарілі деформації гірше піддаються виправленню тому часу буде витрачено більше, але впевненість в собі та можливість уникнути розвитку багатьох захворювань ротової порожнини, шлунку та навіть легень варті того.

Ретейнери.

Після знімання брекетів і завершення активної фази лікування починається ретенційний період. Упродовж цього періоду проводять стабілізацію досягнутого результату, утримуючи зуби за допомогою спеціальної апаратури, так званих ретейнерів.


Чому відсутність ретейнерів після завершення лікування неприпустима?

Переміщення зубів відбувається завдяки перебудові кісткової тканини щелеп під тиском сил, що викликані безпосередньо ортодонтичними апаратами.

В ділянці, куди переміщається зуб, відбувається розсмоктування кісткової тканини, з протилежного боку триває процес утворення кості. Але процес утворення кості відбувається значно повільніше, ніж її розсмоктування. Через це зуби, які пересуваються, деякий час рухливі навіть після знімання апарата. Тому шинування зубів необхідно для сприятливого утворення кісткової тканини і стабілізації результату.

Ретейнери бувають знімні і незнімні. Ми надаємо перевагу незнімному ретейнеру, який фіксують до внутрішньої поверхні зубів на спеціальний композитний матеріал (зазвичай у ділянці від клика до клика, але можуть бути і варіанти). Попередньо лікар-гігієніст проводить професійну гігієну ротової порожнини.
Такі ретейнери гарантують більш стабільний результат, оскільки їх носіння не залежить від відповідальності пацієнта. Необхідно лише контролювати фіксацію ретейнера і регулярно відвідувати ортодонта упродовж усього ретенційного періоду. Якщо від будь-якого зуба відклеївся ретейнер, що цілком можливо, потрібно у найближчі дні під’їхати в клініку і зробити корекцію. Інакше деякі зуби можуть вернутися у попереднє положення.
Як знімний ретейнер використовують ще прозорі каппи, які виготовляють на вакуум-формувальному апараті.

Скільки часу потрібно носити ретейнери?

Тривалість ретенційного періоду залежить

Від ступеню і типу аномалії прикусу;
Від віку пацієнта і спадковості;
Від наявності шкідливих звичок та інших функціональних порушень.
  • ,

Обмеження і плюси під час носіння брекет системи!)

Під час встановлення брекет-системи нас усіх дуже хвилює. що можна їсти, пити, що категорично забороняється…
Для мене особисто носіння брекет-системи, плюсом було те що завершились різноманітні перкуси — немає у моєму житті тепер шоколадних батончиків з горішками, арахіс і тому подібне, печенюшок які не можливо прокусити, цекерок.... 
І до цього привикаєш, з часом переходиш більше на фрукти — бабани особливо) І на різноманітні кефіри і Активіа. і це скажу Вам, гарно і відображається на зовнішньому вигляді)
Я нічого не вживаю твердого, і не ризикую, не раз читала як багато хто жалується що відклеївся брекет, не знаю цьому причину, але за більш ніж рік часу у мене таких ситуацій не складалось!
Ще є розмови про відмову від червоного вина, чорного чаю. І те і те люблю і вживаю, в помірній кількості звичайно, але ні окрашення брекетів ні інших проблем не було (у мене кераміка).
Творог зайняв особливе місце в житті, чи це міф чи ні, не раз в статтях бачила що для зубів він корисний, а на даному етапі вони у мене у великому стресі)
А в чому у Вас обмеження???)
  • ,

я не "нитик" але інколи дуже і дуже погано...

Я і вправду не люблю особо жалуватись, я сама вирішила ставити брекети і пластинку. У цьому немає винних тільки я і головне що результат має бути. Вчора знайшла фото де замітно чому я вирішила ставити брекети, так я правильно зробила, але…

У мене в загальному не дуже хороший стан зубів. На нч відсутня 6-ка(ще десь з 16 років) дирка була постійно і тільки зараз зійшлась у звязку з тим що у мене брекет система на нч. Зато у мене тепер дирка між першими на нч :-) а з іншоі сторони 6-ка, латана, не можу знайти іншого розумного пояснення. Там і зуба майже не залишилось, поставили штіф а на нього тимчасову коронку. Така сама ситуація і з верхніми шістками, погані, стоїть штіф і тимчасова коронка. А ще на цих зубах містяться кольца, від брекет системи. А веду я це все до того що кольца давлять на ясна, вони мене болять і пішло запалення, а верхні зуби при полоскані або вживанні будь якої рідини віддають болем. Ортодонт знає за запаленні ясна, просила полоскати ромашкою, а я більше переживаю що буде коли я зніму брекети, а грубо кажучи це ще рік якщо не більше… Чи не пожалію я… тоді
І так в ночі болять зуби після консультації, плюс при вживанні в день їжі ясна і зуби відповідно. А ще дуже часто ідуть головні болі, нажаль це все якось заємоповязано, знеболюючі я стараюсь не пити, не дуже хороша штука, треную витримку, силу духу і натянуту посмішку що все «ок»!
  • ,

Мене звати Олена

Носити брекети мала давненько)
в школі носила пластинку… яка згодом поламалась і я забула про неї..) Та ось настав цей час коли мені 22 і я вирішилась на залізячки)
Як усі говорять… навіщо тобі брекети, в тебе ж ідеальні зубки? но далеко вони не ідеальні… в мене однобічний перехресний прикус на в/щ… і скупченість на н/щ) Я вчусь на стомат.факультеті і прекрасно це замічаю.)))