• 0.79

  • +5.22

Безлігатурні брекети і їх види

Брекети — це один із самих популярних і ефективних способів виправлення прикусу. Останнім часом все більш популярними стають безлігатурні брекети. Від звичайних вони відрізняються особливою системою ковзних фіксаторів дуги. Ця система дозволяє коригувати апарат і замінювати дугу набагато простіше, ніж при використанні стандартних лігатур.

Принцип дії безлігатурні брекетів

Багато хто знає, що при лікуванні стандартними брекетами з лігатурами потрібно використовувати спеціальні гумові кільця і ​​металеві проволки. Це пов'язано з тим, що в традиційних брекет-системах зубам доводиться для переміщення долати не тільки опір м'язів щелепи, а й силу тертя, яка створюється лігатурами.

У саморегулюючих брекетів ця сила тертя відсутня — вони не блокують дугу брекета, а тільки фіксують її. Завдяки цьому пересування зубів відбувається значно простіше.

Переваги безлігатурних брекетів

  • Більш естетичний зовнішній вигляд — фіксатори дуг виглядають краще, ніж лігатури;
  • Досить швидке звикання до брекетів;
  • Строки виправлення прикусу значно зменшуються завдяки відсутності тертя;
  • Зазвичай при корекції безлігатурні брекетами не потрібно видаляти постійні зуби, які заважали б вирівнюванню при використанні звичайних брекетів;
  • Безлігатурні брекети слабо тиснуть на м'які тканини і набагато менше пошкоджують слизову оболонку порожнини рота, так що вони майже не доставляють пацієнтові дискомфорту;
  • Встановлювати і знімати безлігатурні брекети можна досить швидко;
  • При носінні безлігатурні брекетів практично не відзначається хворобливих відчуттів або ускладнень;
  • Існує безліч різних систем безлігатурні брекетів, що дозволяє розробити план лікування індивідуально для пацієнта;
  • Доглядати за брекетами без лігатур набагато простіше, а значить, знижується ризик виникнення карієсу;
  • Для пацієнтів із захворюваннями пародонту безлігатурні брекети — єдиний можливий варіант виправлення прикусу;
  • Безлігатурні брекети не вимагають частих відвідин стоматолога — відвідувати лікаря доведеться раз на два-три місяці.

Недоліки безлігатурні брекетів

У безлігатурні брекетів багато переваг і майже немає протипоказань. Єдиний їхній недолік — це надзвичайно висока ціна в порівнянні з класичними брекетами. Висока ціна пояснюється складністю механізму безлігатурні брекетів. Крім того, через складність встановити безлігатурні брекети можуть далеко не в кожній стоматології.

Види безлігатурні брекетів

Безлігатурні брекети так само, як і звичайні, можуть виготовлятися з металу або з кераміки. Це впливає на хід лікування, а також на вартість брекетів.

Металеві системи

Металеві безлігатурні брекет-системи — це найбільш поширений вид безлігатурних брекетів. Металеві брекети давно довели свою ефективність і успішно справляються навіть з найскладнішими клінічними випадками.

Металеві брекети відрізняються меншою естетичністю, але більшою міцністю і ефективністю. Сьогодні металеві брекети доступні навіть людям з алергією — для них фірми спеціально виготовляють системи, відлиті з гіпоалергенних сплавів.

Серед безлігатурні металевих брекетів виділяють ряд популярних брекет-систем зі своїми особливостями:

  • Damon 3MX. Довгий час ця система вважалася найдосконалішою безлігатурні брекет-системою. Брекети Damon 3MX не мають гострих кутів і дуже тонкі, за рахунок чого забезпечується максимальний комфорт і швидке звикання;
  • Damon Q. Ці брекети від того ж виробника застосовують, якщо клінічний випадок складніший. Систему можна настроювати індивідуально під кожного пацієнта. Більш того, досвідчений лікар завжди зможе точно спрогнозувати лікування, а брекети Damon Q спрацюють так, що саме цей результат буде досягнутий, причому в найкоротші терміни;
  • Smart Clip. Дані безлігатурні брекети володіють унікальним офіційно запатентованим механізмом замикання. Цей механізм дозволяє точно контролювати силу дуги і при необхідності змінювати її, для надання кращого терапевтичного ефекту;
  • In-ovation R. Дана брекет-система має невеликий розмір, що дозволяє встановити на кріплення дугу будь-яких розмірів. Крім того, унікальна конструкція засувки дозволяє додатково впливати на дугу, скорочуючи термін ортодонтичного лікування.
Керамічні системи

Керамічні брекет-системи виготовляються з кераміки, а точніше з найдрібніших гранул або кристалів. Чим кристали менше за розміром, тим міцніше брекети, однак зі збільшенням міцності вони втрачають свою прозорість.

Використання кераміки в безлігатурних системах передбачає високу міцність конструкцій. Через це керамічні безлігатурні брекети, як правило, більш помітні, ніж класичні керамічні брекети, однак вони все одно виглядають естетичніше, ніж металеві брекети. Крім того, для збільшення міцності в керамічні брекети нерідко додають металеві елементи.

Серед керамічних безлігатурні брекетів також виділяють брекет-системи з різними властивостями:

C
  • larity SL. У цих брекетах використовуються матеріали з оксидом алюмінію, що дозволило добитися високої міцності при відносній прозорості матеріалу. Таким чином, Clarity SL — це єдині естетичні безлігатурні брекети, у яких з металу виконані тільки пази;
  • In-Ovation C.Ета керамічна система поєднує в собі естетичність керамічних брекетів і достоїнства свого металевого аналога In-ovation R. В основі брекет-системи лежить армована високоміцна прозора кераміка, покрита тонким шаром оксиду кремнію. За рахунок цього брекети виглядають цілком естетично, і при цьому чудово виправляють прикус;
  • Damon 3 (ORMCO). Ці брекети по конструкції практично не відрізняються від металевих Damon 3MX, проте деякі їхні елементи зроблені з кераміки, завдяки чому брекети не так помітні в ротовій порожнині;
  • Damon Clear (ORMCO). Ці брекети зовсім непомітні на зубах, так як вони виготовляються з полікристалічного сапфіра. Крім того, вони позбавлені ще одного недоліку звичайних керамічних брекетів — брекети Damon Clear (ORMCO) абсолютно фарбуються. Недоліком брекетів Damon Clear (ORMCO) є їх висока ціна. Крім того, через невисоку міцності вони застосовні не у всіх клінічних випадках.

Лінгвальні безлігатурні брекети

Безлігатурні брекети, так само, як і звичайні, можуть бути лінгвальними, тобто розташовуватися на задній поверхні зубів. Серед усіх подібних систем лідируюче місце займають брекети Incognito, що виготовляються індивідуально під кожного пацієнта. Варто враховувати, що в такій брекет-системі складається підвищена вартість безлігатурних і лінгвальних брекетів, що робить лікування дуже дорогим.

Алісса Мілано

Всім добре відома актриса Алісса Мілано. Не задумуючись довго ви назвете перший фільм чи серіал з її участю smile І усім найвідоміша її роль «Фібі Холівел» з серіалу «Всі жінки відьми». Усмішка у неї чудова! Але і вона з дитинства не була нагороджена головідською посмішкою. Чи за допомогою вінірів, чи кап чи і самих брекетів але зміни відбулись і тільки на краще hibiscus

Йоржики для брекетів: доглядаємо грамотно

Ви приклеїли брекети і тепер не знаєте, як за ними доглядати? Як улюблена коштовність і як будь-який дорогий костюм брекет-система теж потребує грамотного догляду. Брекети не потерплять неохайного до себе ставлення. Їх необхідно чистити, періодично обполіскувати, загалом, не обійтися без гідного догляду. А як ви думали? Для догляду за брекетами йоржики вам знадобляться в першу чергу.
Регулярне чищення і дотримання гігієни дуже важливі для отримання ідеальної посмішки.
Види йоржиків для брекетів
Зубний йоржик для брекетів зазвичай має конусоподібну, циліндричну або вигнуту форму. Що стосується щетини, вона зазвичай виконується з синтетичних матеріалів, а виходячи з моделі, володіє різним ступенем жорсткості. Дуже міцна, надійна і негнучкий дріт для зміцнення щетини покрита тонким шаром пластику.
Оригінальні моделі є абсолютно безпечними для вашої порожнини рота!
Зверніть увагу на міжзубні йоржики. Оскільки брекети постійно контактують з зубами, необхідний грамотний захист від контактного карієсу. Так як дуга, яка з'єднує замочки системи один з одним, не дає можливості використовувати зубну нитку, йоржики в даному випадку чудово очистять міжзубну поверхню.
Існують і інші види йоржиків, що підходять для очищення простору між зубами. Найбільш часто застосовується конусовидна форма з більш ширшим діаметром. Одноразові міжзубні йоржики створюють з подовженою і короткою ручкою-тримачем.
Як чистити брекети йоржиком?
Зубні йоржики для чищення брекетів дозволяють ретельно видалити наліт з-під дуг, а також з-під межзубного простору і мостовидних протезів.
Чистка йоржиком брекети
Пристосування необхідно використовувати так: йоржиками роблять очищаючі руху перпендикулярно зуба з рухами вперед-назад. Або ж очищають зуби під дугою вліво і вправо над поверхнею зуба.
Для чищення зубів не потрібно мати якихось особливих умінь, зазвичай чистка здійснюється за схемою лікаря. Кожен пацієнт буде самостійно доглядати за своїми зубами і допомога дантиста не знадобиться.
Якщо Ви хочете грамотно доглядати за своїми зубами, тоді придбайте ліцензовані йоржики для гігієни.
Кожна щітка має свою жорсткість і її повинен підбирати стоматолог. Як і звичайною зубною щіткою, йоржиком потрібно користуватися пару разів на день, це дозволить помітно знизити кількість зубного нальоту, скупчуються на незнімному ортодонтичному апараті. Йоржики з утримувачами і без, конічні тонкі і тонкі циліндричні знадобляться для дбайливого догляду за вашими зубами.
Де купити йоржики для брекетів?
Для самостійного користування можна купити будь який йоржик для брекет-системи. Ринок пропонує широкий асортимент чистячих інструментів різних форм і розмірів. Щіточки можна придбати в спеціалізованих магазинах, в аптеках та Інтернет магазинах.
Перед покупкою ортодонтичних щіток обов'язково проконсультуйтеся з лікарем!
Вартість йоржиків складає в середньому від 8 до 15 доларів. Ціна залежить від фірми виробника, якості та відгуків клієнтів. ROCS, Oral B, Colgate зарекомендували себе з хорошого боку!
Зубні пасти для чищення зубів
Придбати щітки для брекетів ви зможете заздалегідь, якщо знаєте, що скоро вам поставлять незнімну систему. Грамотний стоматолог підбере для вас найбільш підходяще засіб.
Якщо ж ви відмовитеся від регулярного чищення, у вас можуть виникнути такі ускладнення:
  • Поява карієсу у важкодоступних ділянках зубів.
  • Зміна кольору системи: помутніння сапфірових і керамічних брекетів через скупчення нальоту.
  • Поганий запах з рота.
Йоржики стоматологи рекомендують використовувати спільно з ортодонтичними щітками і нитками, які є ефективними засобами гігієни і дають максимальний гігієнічний ефект.

Фторовмісні пасти корисні при носінні брекетів

Пасти, в яких міститься багато фтору, корисні в безлічі ситуацій, у тому числі і при носінні брекетів. Справа в тому, що після тривалого носіння брекетів на зубах утворюються білі плями, з яким пасти з фотором успішно справляються. Це було доведено шведськими вченими з Malmo University.

Дослідження показали, що у 85% відсотків які носять брекети, на зубах відзначалися білі ділянки різного розміру, які насправді представляють собою поразки емалі.

У третині випадків таких поразок зубні пасти з високим вмістом фтору (в 4 рази більше, ніж у простих зубних паст) допомогли справитися з проблемою. Дослідження проводилися серед дітей від 11 до 16 років — люди саме цієї вікової групи найчастіше носять брекети.

Для дослідження вчені використовували п`ять стоматологий і більше чотирьох сотень клієнтів. Половині з них давали фторовані пасти, а іншій половині — абсолютно звичайні пасти. Всіх сфотографували перед початком досліджень, а потім почали проводити спостереження, які тривали 20 місяців.

Дослідження, в кінцевому рахунку, показало, що у людей, які користувалися звичайною пастою, у 45% збереглися білі плями на зубах. У тієї ж групи, де люди користувалися пастою з високим вмістом фтору, цей показник склав 34,6%. Так що після носіння брекетів стоматологи рекомендують зупинити свій вибір на пасті з фтором, зрозуміло, після консультації з лікарем.

Які краще брекети ?!

Сьогодні існує безліч різновидів брекетів: їх ділять за матеріалами, кольором, місця кріплення і за особливостями конструкції.

Насправді, сучасні брекети майже всі відрізняються високою ефективністю. Незалежно від матеріалу, з якого вони виготовлені, брекети успішно справляються зі своєю функцією, приводячи зубний ряд до нормального вигляду.

Варто сказати, що пластикові брекети більш крихкі в порівнянні з металевими, і сила їх впливу на зуби дещо слабше. Також більшою крихкістю відрізняються сапфірові брекети, незважаючи на всі їхні естетичні достоїнства.

Лінгвальні брекети, які встановлюються на задню сторону зубів, досить ефективні, хоча їх можна встановлювати не при всіх дефектах зубного ряду. Взагалі ефективність кожного типу брекетів залежить від особливостей будови щелепи і визначається індивідуально стоматологом. Тому вибрати найефективніші брекети не вдасться — це питання занадто індивідуальне.

Пожовтіння брекетів

Брекети жовтіють з однієї простої причини — якщо у вас встановлена ​​керамічна, пластикова або сапфірова система, то під дією харчових барвників вона може легко поміняти свій колір. Якщо ви п'єте багато кави та чаю, палите або вживаєте в їжу ягоди, то за кілька місяців колір брекет-системи легко може стати не таким білосніжним, яким він був спочатку.

Найкраще запобігти пожовтіння брекетів — для цього потрібно ретельно чистити не тільки зуби, але і брекети, дотримуючи всіх рекомендацій стоматолога. Крім цього, постарайтеся не їсти продукти з харчовими барвниками, або максимально скоротити їх кількість.

Якщо брекети вже пожовкли, то найрадикальнішим способом цього буде замінити на нову брекет — систему. Звичайно, це буде коштувати дуже дорого, але дасть самий відчутний результат.

Іноді лікар може витравити з брекетів жовтизну, або допомогти очистити їх, однак це можливо далеко не завжди, особливо у випадку з пластиковими брекетами. Тому краще подбати про те, щоб брекети НЕ пожовкли.

Пам'ятайте, що пожовклі брекети — це тільки естетичний недолік, на якість лікування зміни кольору брекетів ніяк не вплине.

Брекети Clarity

Брекети Clarity відносяться до керамічних брекетів, що набирає останнім часом все більшої популярності, завдяки своїм безперечних достоїнств.

Керамічні брекети вважаються першими по-справжньому естетичними брекетами, що володіють рядом позитивних якостей — естетичною привабливістю і високим ступенем непомітності в порівнянні з класичними металевими брекетами, високою міцністю і надійністю кріплення до зубів.

Переваги брекетів Clarity

Брекети Clarity, володіючи всіма достоїнствами керамічних брекетів, мають і свої ексклюзивні плюси:
  • матеріал брекетів Clarity не схильний фарбуванню різними (у тому числі харчовими) барвниками протягом усього процесу лікування прикусу
  • особлива округла форма брекетів і їх ретельно відполірована поверхня прискорюють процес звикання до брекетів і знижують відчуття дискомфорту під час тривалого носіння брекет-системи
  • особливий металевий паз в брекетах Clarity знижує силу тертя, завдяки чому зуби в процесі лікування пересуваються в потрібне місце більш швидко і менш болісно
  • зняття брекетів Clarity не викликає ніяких проблем завдяки присутньому в конструкції спеціальному концентрату напруги
  • брекети Clarity виготовлені з гіпоалергенної кераміки, що виключає появу алергії на матеріал брекетів
  • Завдяки цим якостям, брекети Clarity в даний час вважаються найбільш оптимальною керамічної брекет-системою за співвідношенням ціна-якість.Колір брекетів Clarity ідеально збігається з кольором зубної емалі, істотно підвищуючи непомітність даної брекет-системи для стороннього спостерігача.Догляд за брекетами. ClarityДогляд за брекетами Clarity sl досить простий і майже нічим не відрізняється від догляду за будь-якими іншими вестибулярними брекетами. Досить після звичайного чищення зубів, очищати самі брекети спеціальним йоржиком, який легко можна купити в аптеці у вільному доступі.Самолігуючі брекети. ClarityОсобливе положення в ряду керамічних брекетів займають самолігуючі брекети Clarity sl, які можна сміливо вважати новим словом в сучасній ортодонтії.Самолігуючі брекети Clarity sl об'єднують в собі всі плюси керамічних брекетів Clarity і гідності сучасної технології самолігірованія брекет-системи SmartClip.Брекети Clarity sl мають дуже зручну і привабливу конструкцію, що вселяє в пацієнта більшу впевненість в собі і істотно знижує відчуття психологічного дискомфорту.Самолігуючі Clarity sl брекети володіють і деякими іншими плюсами:
    • Зменшується кількість відвідувань ортодонта в процесі лікування
    • Візити до ортодонта за часом тривають істотно менше
    • Завдяки нанесеному на них особливому светоотверждающих клею брекети Clarity sl дуже швидко і надійно фіксуються на зубах
    • Відсутність лігатур (характерних для класичних брекетів) полегшує процес гігієни порожнини рота
    • Брекети Clarity sl ще легше знімаються в кінці лікування
    • Унікальне поєднання швидкої і надійної фіксації, особливої ​​техніки ковзання, міцності і привабливості перетворює керамічні брекети Clarity sl в дуже хороший вибір при лікуванні будь-яких аномалій прикусу зубів.
    Вартість брекетів Clarity в Києві починаєаться з 5 тис грн.

Пластикові брекети

imagesПластикові брекети — це сучасний варіант брекетів, що представляє собою своєрідний компроміс між ефективністю лікування неправильного прикусу і естетичною привабливістю ортодонтичної конструкції.

Лікування прикусу брекетами вже давно стало поширеним явищем. Проте до цих пір питання про естетичний аспект лікування залишається для більшості людей відкритим.

Далеко не всі бажаючі можуть дозволити собі за ціною керамічні, сапфірові і тим більше лінгвальні брекети, лікування з якими взагалі непомітно для зовнішнього погляду, але коштує не дешево.

Тим часом необхідність тривалий час носити на зубах добре помітну зовнішньому погляду металеву конструкцію відлякує істотну частину людей, які бажають зайнятися виправленням прикусу.

Пластикові брекети можуть стати виходом у даній ситуації.

Переваги пластикових брекетів

Завдяки матеріалу, з якого вони зроблені, пластикові брекети при лікуванні прикусу в даний час можуть успішно конкурувати з традиційними металевим брекетами, володіючи рядом безсумнівних переваг:

Низька помітність. Завдяки властивостям матеріалу, пластикові брекети набагато менш помітні на зубах, ніж металеві, так як стоматолог може підібрати колір брекетів, найбільш підходящий для природного кольору ваших зубів.
Привабливість для дітей. Можливість вибрати будь-який колір брекетів призвела до того, що кольорові пластикові брекети легко завойовують визнання дітей, викликають менше почуття дискомфорту і часто сприймаються як прикраса, а не як медична конструкція.
Низька вартість лікування. Завдяки матеріалу, з якого вони виготовлені, пластикові брекети можуть вважатися відносно дешевими. Вони трохи дорожче, ніж металеві, але істотно дешевше керамічних, сапфірових і тим більше лінгвальних брекетів.

Недоліки пластикових брекетів

Пластикові брекети, як і будь-які інші брекети, володіють деякими мінусами:

Низька міцність. Пластик легко ламається під зовнішнім механічним впливом, і потрібно бути готовими до періодичних позачерговим візитам до ортодонта з метою замінити поламаний брекет. У деяких випадках проблема вирішується за допомогою зміцнення пластика спеціальним більш стійким матеріалом, що трохи збільшує вартість конструкції.
Високий ступінь фарбування. Пластик сильно сприйнятливий до впливу різного роду барвників, включаючи барвники, що містяться в їжі. Тому володарі пластикових брекетів змушені обмежувати себе у вживанні деяких продуктів — кави, міцного чаю, деяких газованих напоїв, фруктів, ягід і т.д. Висока сприйнятливість до харчових фарбників, що накладає деякі додаткові обмеження на харчування в процесі лікування неправильного прикусу. Однак, якщо людина не зловживає даними продуктами харчування і не курить, то даний недолік пластикових брекетів його не турбує. Втім, навіть при ретельній дієті за час виправлення прикусу пластикові брекети неминуче в тій чи іншій мірі втратять свій початковий колір і стануть менш привабливими.
Пластикові брекети, таким чином, можуть розглядатися як естетично більш привабливий варіант, ніж металеві брекети і в той же час в ціновому діапазоні дешевша альтернатива керамічним і сапфіровим брекетам.

Ціна пластикових брекетів коливається в середньому біля 10 тис грн.

Ефективність і терміни лікування прикусу за допомогою пластикових брекетів залишаються такими ж, як і у випадку використання інших вестибулярних брекетів. Різниця полягає лише в естетичних побажаннях пацієнта і його фінансових можливостях.

Брекети чи пластинки ?

CBoxWYXoxfE

Щоб виправити незначні порушення прикусу, рекомендується застосовувати не брекети, а пластинки для вирівнювання зубного ряду. Особливо ефективно встановлювати їх у дитячому віці.

Різновиди пластинок для зубів
Незнімні
Ці пластинки кріпляться на зовнішній стороні зубів і виглядають як своєрідна система замочков. Через ці замочки пропускається металева дуга, яка коригується залежно від стану зубів. Такі платівки найбільше схожі на брекети і можуть коригувати прикус як дітей, так і дорослих.
Знімні
Знімні пластинки дещо простіше, ніж попередня конструкція. Вони робляться з високоякісної пластмаси і кріпляться на металеві гачки. Найчастіше такі пластинки застосовуються для корекції прикусу дітей або підлітків. Іноді в конструкцію додають гвинти або додаткові пружини, якщо дефекти прикусу досить серйозні.
Головна перевага знімних ортодонтичних конструкцій в тому, що їх можна регулярно знімати при необхідності. Однак використовувати їх можна тільки для корекції незначних порушень, а у дорослих вони взагалі неефективні.
Різниця між знімними і незнімними пластинками :
  • Незнімні конструкції коштують дорожче, але роблять більш істотний ефект;
  • Пластини знімні можна витягати коли завгодно, на відміну від незнімних;
  • Знімні скоби неефективні при серйозних проблемахю.
Робляться індивідуально пластинки , то до її установки потрібно провести ретельне рентгенологічне обстеження зубного ряду. Потім із зубів пацієнта знімаються зліпки, на підставі яких виготовляються гіпсові моделі. А вже потім за цими моделями робиться пластинка. Підставка пластинки при цьому повинна повторювати зубний контур і рельєф поверхні ясен, а дуга — точно фіксувати положення пластини.
Встановлювати пластинку можна і на молочні зуби, хоча тут потрібен особливий контроль лікаря, так як після випадання молочних зубів часто потрібна корекція конструкції.

Що краще — брекети або пластинки?
Раніше ортодонтичні пластинки були єдиною конструкцією для вирівнювання прикусу, тому їх ставили в будь-якому випадку. Коли з'явилися брекети, пластинки перестали ставити підліткам після 15 або 16 років, так як вони були менш ефективні. Тобто можна говорити про те, що пластинки ставлять на зуби дітей, а брекети — дорослим. Однак це не зовсім вірно, так як рішення про установку брекетів або пластинок приймає сам стоматолог.

Таким чином, питання про те, яка з цих систем краще, не зовсім правильний. У дитячому віці і для виправлення незначних дефектів можна застосовувати пластинки, а ось дорослим для серйозних проблем з прикусом краще все ж зупинити свою увагу на брекетах.

Як довго носити пластинки на зубах
Як і у випадку з брекетами, час носіння пластинок на зубах визначається індивідуально для кожного пацієнта. Якщо брати середнє значення, то пластинки носяться один-два роки, а потім слідує період закріплення результату з носінням ретейнера. У дітей, зуби яких ще формуються, пластинки  змінюються кожні півроку-рік, щоб досягти максимального ефективного результату. У кожному разі, термін носіння залежить від ступеня вираженості патології прикусу.

Як доглядати за пластинками на зубах
Мова в цьому розділі йде про догляд за знімними пластинками, так як догляд за незнімними — це проста ретельна чистка зубів.
Оскільки пластинки часто носять діти, батькам дуже важливо стежити, щоб дитина одягали пластинки на ніч, інакше лікувальний ефект буде втрачений і зуби просто повернутись назад, в неправильне положення.

Також дуже важливо доглядати за пластинками, щоб вони не стали джерелом карієсу та інших хвороб. На пластинці зрозуміло, накопичується зубний наліт, так що дуже важливо ретельно чистити як зуби, так і саму пластинку.

Для чищення пластинки потрібно використовувати спеціальний гель. Один такий гель слід використовувати кожен день, а інший, більш потужний — для очищення один раз на тиждень. Щоб дізнатися, якими засобами потрібно користуватися для догляду за пластинами, слід звернутися до свого лікуючого ортодонта.

Чистити пластинку можна тільки спеціальною зубною щіткою з м'якою щетиною, щоб ні в якому разі не пошкодити пластинку.
Раз на тиждень рекомендується на ніч заливати пластинку в контейнері спеціальними чистячим концентратом, щоб ретельно продезінфікувати її.
Коли очищення буде закінчене, на гвинт пластини наноситься крапля рослинної олії. Після цього гвинт повертається спочатку за годинниковою стрілкою, а потім проти на ту ж відстань. Повертати гвинт далі не рекомендується, щоб заздалегідь не активувати пристрій. Масло потрібно наносити для того, щоб не дати гвинту застоятися.
Грунтовно чистити пластину рекомендується до походу до ортодонта.
Під час прийому їжі пластину обов'язково потрібно знімати, так як це не дозволить їй забруднитися і не дасть утворитися карієсу.

Пластини після зняття брекетів
Навіть після закінчення тривалого лікування брекетами є ризик, що після зняття конструкції зуби знову повернуться до неправильного положення. Щоб подібного не сталося, і не довелося проводити лікування повторно, стоматологи встановлюють спеціальний ретенційний період.
У цей період, який інколи триває навіть в два рази довше, ніж саме лікування, закріплюється результат ортодонтичної корекції. Однак минає ретенційний період все ж легше.
Для того щоб закріпити результат, стоматологи часто використовують платівку-ретейнер, яка найчастіше буває саме знімною. Втім, останнім часом замість пластинок частіше встановлюють спеціальні незнімні капи. Це робиться тому, що капи виготовляються більш автоматизовано, а пластинки виготовляються вручну, так що є ймовірність помилки при виготовленні.

Види зубів

Не всі зуби володіють однаковою будовою. Залежно від форми і свого розташування зуби постійного прикусу, тобто виросли після випадання молочних зубів, діляться на чотири різновиди: різці, ікла, премоляри і моляри. На одній половині верхньої щелепи розташовується два різця, один ікло, два премоляра і три моляра, причому третій — це зуб мудрості, який виростає пізніше всіх. Друга половина верхньої щелепи симетрична першої, а верхня щелепа в плані розташування зубів ідентична нижньої.

Різці

Різці — це зуби, розташовані в самій середині зубного ряду, тому їх ще називають передніми (фронтальними) зубами. Головні особливості різців — це одиночний корінь, трохи сплощена коронка і спеціальний різальний край. Передня поверхня коронки злегка опукла, а задня трохи увігнута, з кількома бугорочки у шийки зуба. У верхніх центральних різців коронка найбільша, а у нижніх центральних — найменша.

Головна функція різців — це відкушування їжі. Вони є найслабшими зубами, так що не здатні витримати велику жувальну і будь-яку іншу нагрузку, зате їх будова дозволяє найефективніше відривати шматки їжі.
Ікла

Ікла — це чотири зуба, по два в кожному зубному ряду, розташовані по кутах зубних дуг. Основна функція іклів — це відрив більш щільних і твердих частин їжі, коли потрібно більше застосування сили та ікла не справляються з роботою.

Потужність коронки ікла більше, ніж у різців, а по всьому ріжучому краю розташовується добре розвинений бугор. Ікло має єдиний корінь, зате він відрізняється великою довжиною і потужністю. За рахунок такого сильного кореня і коронки, а також завдяки зручному розташуванню зубної дуги, ікло є найстабільнішим зубом з усіх.

Премоляри

Таку назву носять найменші корінні зуби, розташовані відразу за іклами і кілька на них схожі. У цих зубів є два спеціальних бугра, призначені для захоплення і розривання їжі. На відміну від іклів, поверхня цих зубів більш широка, за рахунок чого ними можна пережовувати їжу. Коронка премолярів призматична, а корінь у них один. Тільки у верхнього першого премоляра коренів два. У молочному прикусі премолярів немає.

Моляри

Моляри — це найбільші зуби в зубному ряду. Вони розташовуються за премолярами в кількості трьох штук на кожній половині зубної дуги. Третій моляр — зуб мудрості — може бути відсутнім, так як він виростає вже в дорослому віці, а іноді не виростає зовсім. Головна функція молярів — це розтирання і подрібнення їжі, для чого потрібно докласти особливо великі зусилля. Коронка у молярів дуже велика, з великою за площею жувальною поверхнею і з 3-5-ю горбиками. У верхніх молярів по три кореня, а у нижніх — всього по два.

Величина молярів поступово убуває від першого до третьому, також зменшується жувальна поверхня і довжина коренів. Треті моляри верхньої та нижньої щелепи часто знаходяться настільки близько один до одного, що можуть зростися.

У разі аномалій зубного ряду або деяких дефектів прикусу які-небудь зуби можуть бути відсутні. Найчастіше це трапляється з молярами або премолярами. Але в нормальному стані у людини 28 або 32 зуба — залежно від того, зросли у нього вже зуби мудрості.